12 Eylül ruhu AKP ile yaşatılıyor.

12-eylul-akp-ile suruyor“12 Eylül, AKP İktidarı ile devam ediyor”

 

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin üzerinden 35.yıl geçti. Yasama, yürütme ve yargı erklerini ellerinde toplayan darbeciler baskı ve zulümle insan hak ve özgürlüklerini yok ettiler. Süngü zoruyla oylattıkları 1982 Anayasası ile toplumsal, siyasal, sosyal hayatı cendere altına aldılar.

12 Eylül 1980 Askeri Cuntasının Türkiye Halklarının yaşamını postalar altına alarak ülkeyi açık hapishaneye çevirdiği bir dönüm noktası olarak tarihe geçti.

ABD yönetiminin cuntacılar için “bizim çocuklar yönetime el koymuş” diyerek cuntaya sevinmişlerdir.

Peki, neydi ABD’nin sevindiğ? 45 milyon halkın zaptırap altına alınıp; işkencelerden, tutuklamalardan, infazlardan, idamlardan geçirilmesi miydi?

 

İşte 12 Eylül askeri cuntanın bilançosu…

 

12 Eylül’ün ardından toplum üzerinde acımasız bir terör estirildi. 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 kişi fişlendi. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişi için idam cezası istendi. İdam cezası verilen 517 kişiden 49’u infaz edildi. 30 bin kişi “sakıncalı” olduğu için işten atıldı. 927 yayın yasaklandı 39 ton gazete ve dergi sakıncalı bulunarak imha edildi, 937 film yakıldı. 400 basın mensubu yargılandı, toplam 3.115 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. 3854 öğretmen ve 120 ilerici üniversite öğretim görevlisinin işine son verildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. 14 kişi cezaevlerindeki uygulamaları protesto etmek için yapılan açlık grevlerinde yaşamını yitirdi. “Kaçarken” vurulanların, “çatışmada” ölü ele geçirilenlerin, “intihar” edenlerin sayısı yüzlerle ifade ediliyordu. 12 Eylül öncesi sivil faşist çeteler aracılığıyla gerçekleştirilen “operasyonlar” artık bunlara ihtiyaç duyulmadan gerçekleştiriliyor, Yaşamın her alanı “askeri disiplin” altına alınmaya çalışılıyordu.

 

35 yıl önce ülkemizin tablosu böyle iken Amerikan emperyalizminin emriyle gerçekleşen 12 Eylül rejimi bu ülkede 35 yıldır sadece anayasasıyla değil, Amerikası’yla, ordusuyla fiilen yönetimdedir. bu tablo AKP iktidarının olağanüstü hal uygulaması, sokağa çıkma yasağı, güvelikli bölgeler ilan ederek, kendi halkına karşı yeni katliam politikaları ile 12 Eylül ruhu AKP ile yaşatılıyor.

ESENYURT DERSİMLİLER DERNEĞİ