Dersim’de Olağanüstü Hal Uygulamasına Geri Dönüş

Dersim’de Olağanüstü Hal Uygulamasına Geri Dönüş

 Dersim halkına yönelik saldırılar ve baskılar durmak bilmiyor.

Tunceli Valiliği, Dersim kent merkezinde 7, Ovacık ve Hozat İlçeleri’nde 2, Çemişgezek, Mazgirt ve Nazimiye İlçeleri’nde de 1’er bölge olmak üzere toplam 14 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

Tunceli Valiliği, 4-9 Ağustos tarihlerinde uygulanacak olan özel güvenlik bölgesine sivillerin girmesi yasakladı.

Ardından dün basında yer alan manşet

 “Dersim’de, dün PKK’lilere yönelik başlatılan operasyon sırasında, bölge helikopterler ile bombardıman altına alındı. Bombardıman sonrasında Pülümür’de orman yangını başladı. Yangının, kent merkezi ile Pülümür arasındaki binlerce hektarlık alana yayılmasından endişe ediliyor.

Bu yasaklamanın nedenlerini biz Dersimliler çok iyi biliyoruz, daha fazla orman yakma, Katletme, tutuklama, yargısız infaz, köy boşaltma ve doğa tahribi gibi çeşitli biçimlerde süren baskıların devamıdır.

AKP iktidarının amacı Dersim yaşanılmaz hale getirerek;  baskılara boyun eğsin, yaşananlara kader diyebilsin Dersim halkı sussun,

Bizler Esenyurtta yaşayan Dersimliler olarak; coğrafyamızda yaşanan her türlü antidemokratik uygulamaları kınıyor. Dersimde her ne ad altında yapılan yasaklamaların derhal kaldırılarak yaşanan orman yangınların derhal söndürme çalışmaları başlatılmalıdır.

 

Dersimde Orman Yangınlarına Son Vermelidir.

Dersimde OHAL uygulamasına son verilmelidir.

Dersimde Antidemokratik uygulamalara son verilmelidir.

 

ESENYURT DERSİMLİLER DERNEĞİ