TÜİK; Eğitim endeksinde ilk sırayı Dersim aldı

Kopya DSC_0020

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ilk defa yaptığı bir araştırma ile Türkiye’deki illerin çeşitli alanlardaki yaşam endekslerini çıkardı. Çalışmanın amacı, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmektir. Çeşitli alanlarda yapılan çalışmalarda en önemli endekslerden biri olarak eğitim kabul edilmektedir. Eğitim seviyesinin yüksek olduğu bilinen Tunceli ili ilk defa yapılan bu çalışmada ilk sırada yer aldı.

Eğitim endeksinde ilk sırayı Tunceli aldı

Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip eğitim boyutu endeksinde ilk sırayı 0,7468 değeri ile Tunceli aldı. Tunceli’yi sırasıyla 0,7370 ile Isparta ve 0,7036 ile Amasya izledi. Eğitim endeksinde en düşük endeks değeri 0,0966 ile son sırayı Hakkâri aldı. Hakkâri’yi, 0,1634 değeri ile Şırnak ve 0,2045 ile Ağrı takip etti.

Tuik haberi için tıklayınız

YAŞAM MEMNUNİYETİNDE İLK SIRA SİNOP’UN OLDU

İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda en yüksek endeks değeri ile ilk sırayı Sinop aldı. Sinop’u sırasıyla 0,9655 ile Afyonkarahisar ve 0,9510 ile Bayburt takip etti. Yaşam memnuniyeti endeksinde son sırayı Tunceli aldı. Tunceli’yi sırasıyla 0,1062 ile Osmaniye ve 0,1875 ile Diyarbakır izledi.

Tuik haberi için tıklayınız