Esenyurt Dersimliler’de 2. Dönem ZAZACA dersi Başlıyor

Esenyurt Dersimliler’de  2. Dönem ZAZACA dersi Başlıyor

Esenyurt’taki hemşerilerine hizmet eden Esenyurt Dersimliler Derneği, daha önce 2012 yılında açtığı Zazaca dil Kursunu yoğun talep üzerine  bu yılda tekrar kurs açmaya karar verdi, ilk ZAZACA dil dersi  02 Aralık 2015 günü vermeye başlıyor.

UNESCO raporuna göre “Tehlike altındaki diller” grubunda olan Zazaca yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.  2009 Esenyurt’ta faaliyet gösteren Esenyurt Dersimliler Kültür Derneği vatandaşların yoğun ilgisi üzerine Zazaca okuma yazma kursu açtı.

Konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Esenyurt Dersimliler Derneği Başkanı Hüseyin Kalanç, kenti kültürlerini yaşatmak üzere kurulan derneklerinin bu işlevi yerine getirmeye başladığını ifade etti. Kalanç, “Unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü ve dilimizi yaşatmak için dil bilgisi öğretmeni Hüseyin DUMAN’la hemşerilerimize hatırlatmaya çalışacağız. 02 Aralık 2015 çarşamba günü Esenyurt Cumhuriyet Meydanında bulunan  derneğimizde başlayacak olan dil dersimiz, sadece Dersimlilere değil aynı zamanda Esenyurtlu hemşerilerimize de açıktır. ZAZACA öğrenmek isteyen bütün herkesi kursumuza bekliyoruz” diye konuştu.  Ayrıntılı bilginin www.esenyurtdersimliler.org adresli internet sitesinden edinilebileceğinin de altını çizen Başkan Kalanç, “Eğitim Komisyonu Başkanı Çetin Durmuş’un organize edeceği ZAZACA dil kursumuzda Dersim’in efsanevi hikayelerini de (Düzgün Bawa, Munzur Bawa, Pepuk masalı) işleyeceğiz” diyerek sözlerine devam eden Kalanç, Şuan Derneğimizde Erbani (Def) kursu İranlı Hocamız Can Porvas yönetiminde  devam ediyor ayrıca tiyatro kayıtları devam etmekte olup Esenyurt ta hep ilklere yaratan derneğimiz yeni Projeleri ile adından söz ettirmeye devam edecek diyerek tüm dostlarımızın derneğimiz ile dayanışma içinde olmaya davet ediyorum diyerek sözlerine son verdi.

Dernek bünyesinde verilen kursun hocası Hüseyin Duman ise kursiyerlere kurs hakkında genel bilgi verdi. Doğan, Zazaca’nın gelecek nesillere aktarılması için elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. Ancak bu konuda imkânsızlıklarla mücadele ediyoruz diyerek sözlerini bitirdi..

dder