Haziran’da ölmek zor!

Haziran ayında yitirdiğimiz edebiyatımızın dev isimleri Nazım Hikmet Ran, Orhan Kemal ve Ahmed Arif, ölüm yıldönümlerinde Esenyurtta anıldı.

Esenyurtlu Nazım Dostları tarafından organize edilen anma töreni, 5 Haziran Pazar günü saat 17.00’de, Esenyurt Belediye binasının karşısında bulunan Nazım Hikmet Parkı’ndaki Nazım Hikmet heykeli önünde gerçekleşti.
Saygı duruşu ile başlayan anma töreninde, Nazım Dostları adına hazırlanan basın açıklamasını Tiyatro ve Sinema sanatçısı Murat Aydın Okudu. Şair Sefer Kocakaya ve Mehmet Gençer’in de birer şiirle renk kattığı anmaya Esenyurt Beleidyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Yavuz İren ile Dersimliler Derneği Başkanı Hüseyin Kalanç da katıldı.
Önceki yıllarda yapılan anmalara oranla katılımın az olması dikkat çekerken, okunan basın açıklamasında, “Esenyurt Nazım Dostları olarak biz; Kendi geçmişimizle beraber bütün insanlık tarihini bilmeye ve aktarmaya çalışıyoruz. Öncelikle yaşadığımız yer olan Esenyurt’dan başladık. Nazım Hikmet’i, Orhan Kemal’i, İsmail Hakkı Toguç’u, Ahmet Arif’i ve Kazım Koyuncu’yu unutmadık unutturmayacağız. Ve yılın başka mevsimlerinde, aylarında doğan, yaşayan, ölen – öldürülen adları insanlık tarihine altın harflerle yazılan demokrasi ve devrim mücadelesi vermiş herkesi saygıyla anıyoruz” ifadeleri kullanıldı.
HEYKEL YIKILDI, YIKILACAK!
Bu arada Nazım Hikmet heykelinin mevcut durumu, anmaya katılan Nazım Dostları’nın tepkisini çekti. Üzerinde bulunduğu kaidenin yanı sıra heykeli ayakta tutan bölümdeki tahribata dikkat çeken katılımcılar, belediye yetkililerinin önlem alması gerektiğini belirterek, “Parktaki çocukların zaman zaman üzerine çıktığı heykel, bu haliyle çocuklar için büyük bir tehlike arz ediyor. Kötü bir durum ortaya çıkmadan heykelin tahrip edilen yerleri onarılmalı, çocukların üzerine çıkmaması için de kaidenin etrafı çevrilmelidir” diye konuştular. Kaidesinde, heykelin Nazım Hikmet’e ait olduğunu içeren hiçbir ibarenin bulunmadığına da dikkat çeken Nazım Dostları, bu eksikliğin de giderilmesini istiyor.