MADIMAK’TA KATLEDENLERİ KORUYAN SİYASAL İKTİDAR

MADIMAK’TA KATLEDENLERİ KORUYAN SİYASAL İKTİDAR
ALEVİ HALKININ TALEPLERİNİ KARŞILAYAMAZ!

Madımak’ta 33 canımızın diri diri yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. 22 yıl önce katleden zihniyet, hala katletmeye devam ediyor.
Katliamdan bu yana geçen 22 yılda, katliamın kararını verenler, uygulayanlar hala cezalandırılmadı. Katiller “Alevi Açılımı” şovları yapan AKP iktidarı tarafından korunmaya devam ediyor.
Madımak’ta; gerici, faşist güruh, 33 canımızı diri diri yakarken, dışarıda katillere seslenerek “gazanız mübarek olsun” diyen Refah Partili Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu, daha sonra meclise milletvekili olarak girdi. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, alay edercesine “çok şükür otel dışındaki halkımız bu yangından zarar görmemiştir” diyebilmiştir. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “olayda ağır tahrik var. Çatışma yok, otel yangınında can kaybı var” diyebilmiştir.
Muhalefet lideri Mesut Yılmaz “olayın büyütülmesini doğru bulmuyorum. Bir futbol maçında da bu kadar insan ölebilirdi” diyebilmiştir. Görüldüğü gibi, iktidarı-muhalefeti ile tüm düzen partileri katliamı savunmuşlardır.
Aynı düzen partileri, katliamcıları yargılamak ve cezalandırmak bir yana, onları aklamak için ellerinden geleni yapmışlardır. Bir utanç müzesi olması gereken Madımak Oteli’ni, halkımızın tüm taleplerine karşın bilim ve kültür merkezi olarak düzenlemiş, 22 yıldır süren büyük acıyı daha da büyütmüşlerdir. Canlarımızı yakmaya çalışırken ölen 2 katilin isimlerini bu kültür merkezinde şehitlerle yan yana koyan zihniyetin 22 yıl önce Madımak’ı ateşe veren zihniyetten bir farkı yoktur.
AKP de bu anlayışın devamcısıdır. Değişen hiçbir şey yoktur. Akan kanımız hala Madımak’ta orta yerde duruyor. Adalet talebimiz hala yerine getirilmemiştir. Katleden devlettir. Katliam, sadece Cuma namazından çıkan güruhun bir tepkisi değildir. Önceden planlanmış ve uygulanmıştır. Bunun için hiçbir düzen partisi Sivas’ın hesabını soramaz. Hedef sadece Aleviler değil, bu ülkenin devrimcileri, demokratları, kendi geleceği için mücadele veren, hak ve özgürlüklerini isteyen tüm halklarıdır.
Devlet, yüzyıllardır uygulaya geldiği böl Parçala yönet politikaları ile bir kez daha halklarımızı birbirine düşmanlaştırmak ve Alevi halkımıza gözdağı vermek istemiştir. Kerbela’dan günümüze yüzyıllardır yok edilmek istenen, Hz. Hüseyin’in, Nesimi’nin, Pir Sultan’ın, devrimcilerin düşünceleri, direniş kültürüdür. Zalimin zulmüne boyun eğmediğimiz için katlediyorlar. Direniş kültürünü yarınlara taşımamızdan korktukları için katlediyorlar. Korkularını büyütmeye devam edeceğiz. Hz. Hüseyin’in, Pir Sultan’ın torunları da zulme karşı direnişini sürdürecektir.

SİVAS KATLİAMCILARI CEZALANDIRILSIN!
MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLSUN!
AKP, ALEVİ HALKININ HİÇBİR TALEBİNİ KARŞILAYAMAZ!
ALEVİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

ESENYURT DERSİMLİLER DERNEĞİ