Munzur Kültür ve Doğa Festivali YASAKLANDI!

  1. Munzur Kültür ve Doğa Festivali YASAKLANDI!

Bu yıl, 26-29 Temmuz arasında yapılması planlanan 18’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne valilik tarafından izin verilmedi.

Vali değişti ancak festivale yönelik anlayış değişmedi. Geçtiğimiz yıl da yasaklanan festivalde, bölgenin doğal ve kültürel zenginlikleri öne çıkarılacaktı. Festival programında paneller, konserler, şiir dinletileri gerçekleşecekti. Ayrıca inanç mekanları ve şehrin ilçeleri ziyaret edilecekti.

Biz Esenyurt Dersimliler Derneği olarak tüm hazırlıklarımızı yaparak 25.07.2018 tarihinde saat 12.00 üyelerimiz ile dersime hareket ettik aynı gün yolda iken saat 13.00 gibi  Dersim Valiliğin festivalin yasaklandığının bilgisini aldık, bu yasaklama  Dersim halkının inancı, dili, kültürü ve doğasına karşı bir yasak ile karşı karşıya olduğumuzu gördük bu nedenle programımızı iptal etmeden dersime, ülkenin diğer şehirden gelen otobüsler ile birleşerek munzur’a akmayı sürdürdük inanç merkezlerimizi  “ Düzgün Baba, Munzur Gözeleri, Derviş Cemal ocağı, ve sarısaltık türbesini ziyaret ettik”  ve Nazimiye, Ovacık, Pertek, Hozat ve Mazgirt ilçelerini ziyaretlerde bulunarak dersimin yaşanan her türlü baskı, yasaklam ve keyfi uygulamalara karşı olduğumuzu Dersimi sahiplenmeye devam edeceğiz,

“Bu festivalle doğamıza, kültürümüze ve inancımıza sahip çıktığımızı göstermeye çalıştık. Her yıl binlerce insan Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok ilinden Dersim’e geldi. Dersim’de yaşayan insanlarımıza yalnız olmadıklarını göstermeye çalıştık” 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivalinde buluşmak üzere 30.07.2018 de Dersim den ayrıldık.

ESENYURT DERSİMLİLER DERNEĞİ

Hüseyin KALANÇ
Dernek Başkanı