USTA ŞAİR HÜSEYİN KORKMAZGİL ESENYURT’TA ANILDI

28. Şubat 2015 Cumartesi günü Saat 20.00 Esenyurt Cumhuriyet meydanında Bulunan Esenyurt Dersimliler Derneğinde ölümünün 31 yılında Büyük şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirlerini Devrim Acar ve Ergun Çelikkan tarafından seslendirildi. Esat Korkmazın Ünlü Şairin Hayatı ve mücadelesi anlatıldı Anadolu Rock müzüğünün önde gelen isimlerinden Cafer Arat ve Halk müzüğü sanatçısı Düzgün ok ünlü şairin şiirlerinden türküleştirilen türkülerini hep bir ağızdan dile getirdiler.
Dersim Dernek Başkanı Hüseyin Kalanç ünlü şairi neden unutulmaması gerektiğini anlatarak 12 Eylül 1980 yılında yaşanan askeri darbe birçok aydın, yazar ve sanatçı işkenceye maruz kaldığını ancak yine de bu ülkenin onurlu insanları boyun eğmemişlerdir tüm haksızlıklara rağmen sanatını halka adamış şiirlerinde gelecek güzel günlere dair umudunu korumuştur bu nedenle halkın acılarını ve gelecek güzel günlere olan inancını kaybetmeyen bu yürekli şairi unutmayacaklarını Belirtti. Yazar Esat Korkmaz; Korkmazgilin hayatı ve mücadelesini anlatarak, o Anadolu insanının gönlünde taht kurmuş unutulmaz birçok eser bırakarak yeni nesile umut olmuş ve umudun yolunu göstermiştir.
Çocukluğunda tanıdığı korkmazgili unutmanın mümkün olmadığını dile getiren Ergun Çelikkan korkmazgil ile anılarını anlatı ve şiirlerini seslendirdi. Sanatçılar Cafer Arat ve Düzgün Ok şaire ait bestelenmiş şiirlerini büyük bir beğeni ile salondakiler tarafından hep birlikte söylendi yoğun ilgi ile karşılanan anma etkinliği 14 Martta Yasaklı Kültürlerde Buluşmak üzere denilerek saat 22.00 de sona erdi