AKP Yargıyı Kendine Bağladı

hsyk-460x260 HSYK seçimlerini AKP’nin desteklediği Yargıda Birlik Platformu’nun listesi kazandı.

Dersimnews.com – 13 bin 994 hakim ve savcı, 61 aday arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 10 asıl, 6 yedek üyesini seçmek üzere sandığa gitti.

Seçimlerde hükümet destekli Yargıda Birlik Platformu’nun karşısında Yargıçlar Sendikası ve Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) oluşturduğu ortak liste ile aralarında Fethullah Gülen cemaatine yakın isimlerin de olduğu ‘bağımsız’ adaylar yarıştı.

Hükümetin desteklediği Yargıda Birlik Platformu seçimlerde sürpriz yaparak HSYK için 8 üyelik kazanırken ‘bağımsız’ adaylar sadece 2 üye seçtirebildi.

17 Aralık’taki ‘yolsuzluk ve rüşvet’ soruşturması sonrası hükümet, HSYK’nın yapısını değiştirmek için harekete geçmiş ancak başarılı olamamıştı. O tarihten bu yana hükümet ve HSYK sık sık karşı karşıya geliyordu.

Yargıtay ve Danıştay seçimlerinin sonucu sonrası 10 asıl üyenin seçiminin yapılacağı bu seçimler tüm kesimler açısından oldukça kritik hale gelmişti.

‘Paralel yapının yargıya hakim olduğunu” ileri süren hükümet, Yargıtay ve Danıştay’dan gelen üyelikleri kaybedince ileride bir sıkıntı yaşamamak için bu seçimlerde tüm ağırlığını ortaya koydu.

Alınan bu sonuçlarla birlikte hükümet, HSYK’da hem 15 olan toplantı yeter sayısına, hem de 12 olan karar yeter sayısına ulaşmış oldu.

Atama, terfi, soruşturma

HSYK Genel Kurulu toplam 22 asıl üyeden oluşuyor ve yargının atama, terfi, soruşturma ve inceleme kararlarını alan bir kurum olduğu için yargı üzerinde oldukça ağırlığı bulunuyor.

HSYK’nın 22 üyesinin 3’ü Yargıtay’dan, 2’si ise Danıştay’dan seçimle geliyor.

22 üyenin 4′ünü cumhurbaşkanı doğrudan atıyor. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı ise kurulun doğal üyesi sayılıyor. Böylece hükümetin kuruldaki üye sayısı 6’ya ulaşıyor.

Yargı çevreleri, Adalet Akademisi’nin yapısı nedeniyle HSYK’ya göndereceği 1 üyenin de hükümete yakın olacağını iddia ediyor.

HSYK için ilk seçim 23 Eylül’de Yargıtay’da gerçekleşmiş, 13 adayın yarıştığı seçimlerde hükümetin desteklediği adaylar seçilememişti.

29 Eylül’de Danıştay’da gerçekleşen ikinci seçimde de yeni hükümete yakın adaylar HSYK’ya üye gönderememişti