faşizme izin vermeyeceğiz

e4b3f-kGericileşmeye ve dinci faşizme izin vermeyeceğiz

Zorunlu din derslerine, hak ihlallerine ve asimilasyona “dur” demek için çeşitli bölgelerdeki 15 noktadan yola çıkarak Ankara’ya yürüyen Aleviler, Sıhhıye Meydanı’nda bir araya geldi. Mitingde gericileşmeye ve dinci faşizme “izin vermeyeceğiz” denildi

15 Eylül’de yurdun farklı bölgelerinden Ankara’ya yürüyüşe geçen Aleviler tehdit ve engellemelere rağmen dün Sıhhiye meydanında bir araya geldi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri’nin çağrısıyla AKP’nin gerici eğitim politikalarına “dur” demek için yapılan mitingde eğitimdeki gericileşmeye, dinci faşizme ve Kobane’deki saldırılara tepki gösterildi.
Aleviler geldikleri yerlerden getirdikleri toprakları bir araya getirip mum yakarken asalarıyla beraber sahneyi dolduran Aleviler kalabalığı selamlarken, birlik mesajları verildi. Mitinge günler kala yayılan “büyük provokasyon” söylentileri de mitinge katılımı engelleyemedi.
Yürüyüşleri boyunca tacize maruz kalan Alevi’leri sabah saatlerinde Sıhhiye meydanında binler karşıladı. Bu esnada miting alanı çevresinde çok sayıda polis ve alanı gören yüksek binalarda keskin nişancılar dikkat çekti. Kitle örgütlerinin, siyasi partilerin, emek ve meslek örgütlerinin geniş katılım ile başlanan mitingde asimilasyon politikaları, eğitimin Sünnileştirilmesi, iktidarın IŞİD karşısında net bir tutum sergilememesi protesto edildi.
Mitingin çağırıcılarından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez kitleye hitaben yaptığı konuşmada “Bugün tüm asimilasyona, görmezden gelmelere karşı alanlardayız. Yıllardır eşit yurttaşlık mücadelesi veren Aleviler’e bugün dini faşizm uygulanıyor. İktidarın özgürlükten anladığı tek şey Sünnilik” dedi. Geçmez şöyle konuştu: “Gözünü Kobane’ye kapatan iktidar bilsinki IŞİD karanlığı artık komşumuz olmuştur. Ezidiler’e, Türkmenler’e, Kürtler’e zulmeden IŞİD’e hayranlık beslediğini gizlemeyen iktidara inat alanlardayız, buradayız. Bizim kardeşliğimiz din kardeşliği değil, doğanın, varlığın birliğinin kardeşliğidir.”

TARİHİMİZ MÜCADELE TARİHİDİR
Geçmez’in ardından söz alan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise “Hani açılımlar nerede? Kürt açılımı, Alevi açılımı ne oldu? Cami cemevi oldu. AİHM kararlarını tanımıyorlar. Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz diyorlar. AKP hem içeride hem dışarıda tehlikedir artık. Radikal İslamcıları açıkça destekliyorlar” dedi. Miting türkülerle sona erdi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir