CHP’li Aygün, Berkin’in iddianamesini sordu!

e57af855b
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Berkin Elvan hakkında henüz iddianame hazırlanmamış olunmasını TBMM gündemine taşıdı.

TBMM Başkanlığına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Aygün, önergesinde konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Berkin Elvan vurulalı 533 gün oldu ve halen bir iddianame hazırlanmadığı için dava da görülememektedir. İddianame hazırlamak yerine dosyaya bakan savcıları değiştirmek tercih edilmekte ve bu şekilde failler korunmaktadır. Berkin Elvan’ın başına isabet eden gaz fişeği ile yaralanmasından sonra 25 Haziran 2013 tarihinde ailenin yaptığı suç duyurusu ile soruşturmanın başladığı ve suç duyurusundan yaklaşık 1 yıl sonra 5 Mayıs 2014 tarihinde bilirkişi raporu ile suçun faillerinin eşkâlinin belirlendiğini bilinmektedir. Bu gelişmeye rağmen faillerin kimlikleri tespit edilmemiştir.”
CHP’li Aygün Adalet Bakanı Bozdağ’dan şu sorularına yanıt istedi:
Soruşturma ne aşamadadır?
533 gündür neden iddianame hazırlanmamıştır?
533 gün boyunca kaç savcı görevlendirilmiştir? Savcıların dosyadan alınma gerekçeleri nelerdir?
533 gün boyunca kaç emniyet görevlisinin ifadesi alınmıştır?
Faillerin kimlikleri, bilirkişi raporlarına ve eldeki görüntülere rağmen neden tespit edilmemektedir?
9. ve 5. çevik kuvvet birimlerinde görev aldıkları bilinen emniyet görevlilerinin istenen görüntüleri neden verilmemektedir? Birimlerinden ayrılmış olmaları nedeniyle mi?
Failler neden korunmaktadır? Korunmamaktaysa neden açık kimlikleri dosyaya konulmamaktadır?
İdari soruşturmanın sadece bir bölümü mü savcılığa gönderilmiştir? Gerekçesi nedir? İdari soruşturmanın tamamı savcılığa gönderilecek midir?
Berkin Elvan’ın vurulma anına ait başka ve daha net görüntülerin olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise neden görüntüler nerededir? Saklandığı ya da yok edildiği iddiaları doğru mudur?
Eldeki delil ve belgelerin karartılması için 533 gün yetmemiş midir?
Berkin Elvan’ın 533 gündür görülmeyen davası ne zaman başlayacaktır?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir