Dersim 38 Katliamı’na ilişkin emsal karar

hozat-bargini-toplu-mezar  Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’ninİşçi Partisi’ni (İP) rahatsız etti.

Dersim katliamını “meşru gören”İşçi Partisi’nin kafatasçı siyaseti sürüyor.

Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi, Katliamı sırasında, 14 Ağustos 1938 tarihinde iki aileden 24 kişinin ölümüyle ilgili Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın zamanaşımı gerekçesiyle verdiği takipsizlik kararını kaldırarak, olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmesi gerektiğine hükmetti.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av.Mehmet Cengiz, bu kararın hedefinin Cumhuriyeti ve Atatürk’ü yargılamak olduğunu bildirildi.
Tunceli Hozat’ta Karabakır köyünde oturan Baran ve Canan aileleri yakınlarının 14 Ağustos 1938 tarihindeki askeri hareket sırasında öldürüldü.
Aileler, avukat Cihan Söylemez aracılığıyla Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak yakınlarına ait olduğunu ileri sürdükleri kemiklerle ilgili detaylı inceleme yapılmasını talep ettiler. Ancak ailelerin bu talepleri Başsavcılık tarafından zaman aşımı gerekçe gösterilerek reddedildi. Bunun üzerine Erzincan Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulunuldu. Mahkeme zamanaşımı nedeniyle verilen takipsizlik kararını kaldırdı.

Cihan Söylemez, kararın bir ilk olduğunu belirterek, “Bundan sonraki süreçte ilk defa bir mezar yeri açılacak. Bu mezar yerindeki insanlarla ilgili DNA testi yapılarak ne şekilde öldürüldüklerine ilişkin karar tanzim edilecek” diye konuştu.

İP’E GÖRE AMAÇ BAŞKA

Mahkeme kararı ile ilgili olarak Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, mahkemenin kararını eleştirdi. Amacın Cumhuriyeti ve Atatürk’ü yargılamak olduğunu ifade eden Cengiz şunları söyledi:

“Yargı 1993 yılında yaşanan Sivas katliamı için zamanaşımı kararı verdi. Yargıtay da bunu onayladı. Şimdi 1938 yılında yaşandığı iddia edilen bir Dersim olayı için zamanaşımı kaldırılıyor. Bu da niyetin ne olduğunu gösteriyor. Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının ne hukuki dayanağı vardır, ne de emsali vardır. Niyet başkadır. Niyet cumhuriyet dönemini ve Atatürk’ü yargılamaktır.”

Bargini katliamı, Dersimnews.com’un yaptığı özel haberden sonra kamuoyunda geniş yer bulmuştu.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir