Dersimli İşadamından Kobane’ye Bağış

chobani

Adını çobandan alan Chobani adlı yoğurt firmasının kurucusu ve sahibi Dersimli Hamdi Ulukaya, Kobani için 2 milyon dolarlık yardımda bulundu. IŞİD kuşatmasındaki Kobani’de katliam yaşanabileceğini söyleyen Ulukaya, “Ya oradaki katliamı seyredeceğiz ya da o insanları kurtarmak için bir şeyler yapacağız” diye konuştu.

Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya’nın 2 milyon dolarlık bağışı, IŞİD nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalan Kobani halkı için kullanılacağı belirtildi.

Kimdir?

Hamdi Ulukaya 1972 yılında Erzincan’da doğdu. Ailesinin kökeni Dersim’in Pertek ilçesine dayanır. Türkiye’den, Amerika’ya göç ettiğinde Amerikan vatandaşı olmuştur. Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldıktan sonra 1994′te ABD’ye gitti ve 1997 yılında University of Albany’de eğitim görmeye başladı.

Babasının tavsiyesi üzerine 2002′de New York’un taşrası sayılabilecek Euphrates’te beyaz peynir firması açtı. 2005′te Utica yakınlarında Kraft’a ait kapalı eski bir yoğurt fabrikası satın aldı ve Chobani adını verdiği şirketi kurdu. 2007 yılında süzme yoğurt üretimine başladı ve bu ürün Greek Yogurt (Yunan yoğurdu) adı altında ABD’de popüler oldu. Ulukaya 2009′da The Business Review dergisinin 40 yaşın altındaki en başarılı 40 girişimci listesinde yer aldı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir