Maraş ve 19-22 Aralık “Hayata Dönüş”  Cezaevleri Katliamı

Esenyurt Dersimliler Derneğinin Organize ettiği, 19-22 Aralık Hayat’a dönüş Operasyonu adıyla yapılan Cezaevi Katliamının 15 yıl dönümünde Esenyurtluların yoğun katılımı ile  bir anma gerçekleştirildi.

19 Aralık saat 19.00 Dernek Başkanı Hüseyin KALANÇ’ın yaptığı açılış konuşmasında 19-22 Aralık  Cezaevi operasyonlarında  ve 1978 yılında 19-26 Aralık tarihleri arasında çıkan ve resmi kayıtlara göre 103 kişinin öldüğü ‘Maraş Katliamı’nın 37. yıl dönümü nedeni ile hayatını kaybedenler için sayı duruşu yapıldı ve ardından 19-22 Aralık ta “Hayata Dönüş” operasyonuna ait belgesel gösterildi  ve  yapılan panelde ilk sözü TAYAD’lı Ailelerden Ahmet Kulaksız söz alarak 19-22 Aralık tüm toplumu teslim alma ve sindirmeye yönelik bir operasyondu;  Binlerce özel Tim, Polis, ve jandarmanın katıldığı bu operasyon Kıbrıs Harekâtından Sonra yapılan en büyük askeri operasyon olduğu ve devlet can güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu insanları dört duvar arasındaki Devrimci Tutsakları Katletmiştir.

Halkın Hukuk Bürosu Avukatlarından Av Güray DAĞ söz alarak 15 yıldır hukuksal anlamda hiçbir ilerleme sağlanamadığının devlet katilleri kollamaya devam ediyor. Berkin, Hasan Ferit, Günay ve Dilek Doğanının Katilerini Koruduğu gibi devlet görevini yapmaya devam ediyor ancak biz adalet arayışımıza devam ediyoruz.

19-22 Aralık ta Bayrampaşa Hapishanesinde tutuklu bulunan Münever Aşçı söz alarak dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Türkiye halkının gözünün içine baka baka yalan söylemiştir çünkü; “F Tipi Hapishaneler 6 ay sonra Faaliyete geçecektir” demesine rağmen operasyonun ardından hemen faaliyete geçirmiştir ve gönderilen arabulucu heyetleri tamamen oyalamaca ve operasyona zemin hazırlama da kullandıklarını itiraf etmişlerdir, operasyon biz devrimci tutsakları teslim alamamış F Tipi hücrelerde içeride ve dışarıda 122 yoldaşımız ölümsüzleşmiştir. Bugün onların yarattığı değerleri savunmaya devam ediyoruz.

Proğram’a, sanatçı Vedat BARAN da küçük bir konser verdi. Sanatçıya Şiir’leriyle Burhan ALTINAY ve Devrim ACAR’ da eşlik ederek, Anmaya destek verdiler. Anma saat: 22.00 sona erdi