Edebiyatın üç büyük ustası Esenyurt’ta anıldı

Üçü de Haziran ayında hayata veda eden edebiyatımızın üç büyük çınarı Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmed Arif, Nazım Dostları tarafından Esenyurt Nazım Hikmet Parkı’nda düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Esenyurt Belediyesi’nin hemen karşısında yer alan Nazım Hikmet Parkı’nda 3 Haziran Çarşamba günü saat 13.00’te başlayan etkinlikte Tiyatro Simurg, “Nazım Ormanında Gündüz Gece” adlı oyunu sahnelerken, Grup Mektup üyeleri de türkülerle katıldı üç büyük ustanın anmasına.

“BURAYI KÜLTÜR PARKINA, KÜLTÜR BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”
Nazım Dostları adına kısa bir açılış konuşması yapan Esenyurt Dersimliler Derneği Başkanı Hüseyin Kalanç, Nazım Hikmet heykelinin bulunduğu alanın park olabilmesi için belediyeye dilekçe ile başvurduklarını hatırlatarak, “Dilekçemizin ardından CHP’li belediye meclis üyeleri de meclis toplantısında önerge vererek bu talebimize destek olmuşlardı, buradan onlara teşekkür ediyoruz. Ancak yaklaşık bir yıldır süren çalışmalara karşın burası halen inşaat halinde. Biz bu konunun takipçisi olacağız. Burayı bir kültür parkına, bir kültür bahçesine dönüştüreceğiz. Bugün de burada “kavgamızın ustaları” dediğimiz Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmed Arif’i anmak için toplandık” diye konuştu.

“BİZLER İÇİN HAYATLARINI ADADILAR”
Kalanç’ın ardından Nazım Dostları adına hazırlanan basın açıklamasını ise tiyatro ve sinema sanatçısı Murat Aydın okudu. Açıklamada, “Haziran ayına girdiğimizde buruk bir hüzün dolar içimize. Hüzün, binlerce yıllık kültürümüzün tohumlandırdığı topraklarımızdan doğan onurlu yaşamların anlamlı gururlarına bırakır yerini. Seslerimizi duyamayacakları, yüzlerimizi göremeyecekleri ve aynı zaman dilimlerinde bile bizlerle yaşayamayacaklarını bildikleri halde, bizlerin; huzurlu, rahat, sağlıklı ve en önemlisi barış içinde yaşamamız için hayatlarını adayan insanların ders verici yaşam hikayelerine bırakır yerini hüzün.
Adları : Nazım Hikmet Ran; Şair, ressam , besteci , tiyatro oyun yazarı (insan)
Adları : Orhan Kemal; Yazar, (insan)
Adları : İsmail Hakkı Tonguç; Köy enstitülerinin kuruluş ve çalışma programını hazırlayan, kuran (insan)
Adları : Ahmet Arif; Şair, Gazeteci (İnsan)
Adları : Kazım Koyuncu; Müzisyen, besteci, şair (insan) Onların adlarını ve yaşamlarını, bizden sonrakiler için onurla savunmaya ve aktarmaya mecburuz. Onlar gibi olamasak da bu bayrak yarışına bir nefes de biz katmalıyız. Orhan Kemal, Yılmaz Güneyi doğurdu. İlk Orhan kemal edebiyat ödülünü alan Yılmaz Güney’dir.
Nazım Hikmet, onlarca yıl önce; Kuvayi Milliye, Şeyh Bedrettin Destanı, Memleketimden İnsan Manzaralarını, Hiroşima’yı yazdı dizelerinde, nükleer gücü eleştirmek için. Çernobil bizden, haksızlığa, sömürüye, işgale, yolsuzluğa ve yoksulluğa adanan bir canı aldı.
Notalarında suskun ve mazlum insanların acılarını, umutlarını dillere pelesenk eden Kazım Koyuncu’yu aldı.
İsmail Hakkı Tonguç’un kurduğu köy enstitüleri bize Ruhi Su’yu verdi, bir çok değerli sanatçı, tarihçi, bilim adamı ve gazeteciyle beraber. Ama 80 darbesi Ruhi Su’yu ve uzak-yakın geçmişimizi, anımızı geleceğimizi aldı.
Onların insanlık mücadelesi üstünde duruyor şimdi hayata dair güzel olan ne varsa. Bizlere kendi geçmişimizi unutturarak hükmetmeye çalışanlar aslında bilincimizi de yok etmeye çalışıyorlar.
Esenyurt Nazım Dostları olarak biz; Kendi geçmişimizle beraber bütün insanlık tarihini bilmeye ve aktarmaya çalışıyoruz. Öncelikle yaşadığımız yer olan Esenyurt’dan başladık. Nazım Hikmet’i, Orhan Kemal’i, İsmail Hakkı Toguç’u, Ahmet Arif’i ve Kazım Koyuncu’yu unutmadık unutturmayacağız. Ve yılın başka mevsimlerinde, aylarında doğan, yaşayan, ölen – öldürülen adları insanlık tarihine altın harflerle yazılan demokrasi ve devrim mücadelesi vermiş herkesi saygıyla anıyoruz.” ifadelerine yer verildi.
Aydın, bu açıklamadan sonra Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” adlı şiirini de okudu.
Daha sonra sahne alan Tiyatro Simurg üyeleri ise, “Nazım Ormanın Gündüz Gece” adlı oyunu sahneledi. Deneyimli tiyatrocular performansları ile büyük beğeni kazanırken, bu oyunun ardından Ahmed Arif ve Orhan Kemal’in şiirlerinden de örnekler sunuldu.
Etkinlikte son olarak grup Mektup üyeleri sahne aldı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir