O kadar hayırsever ki kaçak okul yaptırmış

e4b3f-k

Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEMDER’in Gaziosmanpaşa’daki okulunun ruhsatsız ve imar planına aykırı olduğu iddia edildi. Okuldaki tabelada ‘Hayırsever işadamı Sayın Rıza Sarraf tarafından yaptırılmıştır” yazıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin (TOGEM-DER) adı yolsuzluk soruşturmasında gündemden düşmeyen iş adamı Rıza Sarraf’ın bağışlarıyla yaptırdığı Gaziosmanpaşa’daki özel okulun binasının kaçak olduğu iddia edildi. TOGEM’in Mevlana Mahallesi’nde inşa ederek açılışını yaptığı okulun yürürlükteki imar planına aykırı olduğu öne sürüldü. Mevcut imar planında ilköğretim tesisi alanı olarak görünen araziye inşa edilen özel okul için arazi ‘özel eğitim alanı’ fonksiyonuna alınması gerekirken fonksiyon değişikliğini öngören herhangi bir imar planı tadilatı ise yapılmadı. Okulun duvarında asılan tabelada ise “Hayırsever işadamı Rıza Sarraf tarafından yaptırılmış ve eğitime kazandırılmıştır” yazıyor. Tabelada okulun açılış tarihi olarak 2014 yılı yer alıyor.

‘AİLE OLİGARŞİSİ İŞBAŞINDA’
Gaziosmanpaşa Belediyesi İmar Komisyonu’ndan CHP’li meclis üyesi Ferhat Epözdemir, okulun Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmek istendiğini; ancak yapı ruhsatsız olduğu için devredilemediğini söyledi. Epözdemir, BirGün’e yaptığı açıklamada“Mevlana Mahallesi’nde 10 bin metrekarelik arsa ilköğretim alanı olarak planlanmış durumda. Arsa Belediye’ya ait bir arazi. TOGEM’in inşa ettiği okul 2 bin 363 metrekarelik bir tapu alanında yer alıyor. Bu inşaatın yapılabilmesi için imar planı tadilatı gerekli; ancak imar komisyonuna plan değişikliğine ilişkin herhangi bir başvuru gelmedi. Hizmete açılan okulun belediyeden alınmış bir imar ruhsatı yok. TOGEM’in okulu özel bir okul. Böyle bir okulun inşası için plan tadilatı yapılarak arazinin planda özel okul alanına alınması gerekirdi. Binanın imar planına ve fonksiyonuna aykırı bir şekilde yapılmış kaçak bir binadır. Söz konusu derneğin yöneticilerine baktığımızda bir süredir devlete çöreklenen bir aile oligarşisini görüyoruz. Yapılan iş hukuksuzluktur” dedi.

SÜMEYYE, ESRA, EGEMEN…
TOGEM-DER yönetim kurulu üyeleri ve bağışçılarıyla da dikkat çekiyor. Dernek Başkanlığını Emine Erdoğan’ın abisinin eşi Saadet Gülbaran yürütüyor. Derneğin hayırsever listesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak, eski Bakan Zafer Çağlayan’ın eşi Songül Çağlayan, eski Bakan Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış, işadamı Ali Ağaoğlu gibi isimler yer alıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir