DENİZLERİ HALKIN KALBİNDEN SÖKEMEDİLER

DENİZLERİ HALKIN KALBİNDEN SÖKEMEDİLER

Bugün esenyurt Nazım Hikmet Parkında Darağacında 3 fidanı andık saygı duruşu ve basın açıklaması yapıldı.

Helin bölek ve demokrasi mücadelesi ölümsüzleşenleri  bir kez daha anıldı

 

DENİZLERİ HALKIN KALBİNDEN SÖKEMEDİLER”

Değerli dostlar, bugün üç güzel yüreği, üç güzel ve yiğit devrimciyi anmak için bir aradayız. Herkesin eşit ve adil koşullarda yaşadığı, sosyalist ve tam bağımsız bir ülke için hayatlarını ortaya koyan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 47 yıl önce bugün idam edildiler. Onları asan gerici iktidarın sömürü ve zorbalık düzeni, aradan yarım asra varan uzun bir süre geçmiş olmasına karşın bu devrimcileri halkın kalbinden söküp atamadı. Onları anmak devrim ve sosyalizm mücadelesini yükseltmektir. Asimilasyona ve inkâr politikalarına karşı her kimliğin kendini ifade etmesi gerektiğini savunmaktır. Suyuna deresine yaşam alanlarına sahip çıkmaktır, ataerkil düzene karşı kadınların verdiği mücadeledir. Kindar bir nesil çocuk işçi ve gelinler yetiştirmek isteyen sermayenin yönelimleri doğrultusunda işleyen eğitim sistemi ve zihniyetine karşı durmaktır.

“UMUT OLUP, IŞIK OLDULAR”

Dönemin muktedirleri tarafından idam sehpasına gönderilen üç yiğit devrimci, darağacına yürürken dahi halkların kardeşliğine, devrim ve sosyalizm mücadelesine ve Tam Bağımsız Türkiye’ye olan inançlarını haykırdılar, gelecek kuşaklara umut olup, ışık oldular. Bugün bizlere düşen; kurdukları hayalleri, uğruna hayatlarını feda ettikleri idealleri yaşatıp, dayanışma bilinciyle onların açtığı yoldan yürümektir.

“AYDINLIK YÜZLERİMİZİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Onların isimlerini, anılarını, ideallerini hafızalarımızdan silmeye, yarattıkları karanlıkta yok etmeye çalışanların beyhude çabalarına karşın bizler bugün yine buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Bugün Denizler için, yarın Nazım Hikmet için bir başka gün de Şeyh Bedreddin için toplanacağız. Bu toprakların yiğit ve aydınlık yüzlerini, bu toprakların iyiden, güzelden ve doğrudan yana olan tüm değerlerini anmaya, yaşatmaya devam edeceğiz.